Bölünmenin Acısı

Saadat Hasan Manto (1912-1955), Hindistan’ın 1947’de bölünmesi sırasında yazdığı ve bölünmenin trajedisini konu edinen öyküleriyle bütün dünyada tanınan, yirminci yüzyıl Urdu edebiyatının en büyük öykü ustasıdır.

Tufts Üniversitesi Tarih Bölümü’nde profesör olarak çalışan ve aynı zamanda Saadat Hasan Manto’nun yeğeni olan Ayesha Jalal, Bölünmenin Acısı’nda bölünmenin tarihini ve ortaya çıkardığı yıkıcı tabloyu anlatmak için Manto’nun öykü, oyun, makale ve mektuplarından yararlanarak hem Manto’nun hayatı ve edebiyatına ışık tutuyor, hem de Bombay ve Lahor’daki günlük hayata, bölünme deneyimine ve bölünmenin sebeplerine, sömürgecilik sonrası dönüşüme ve Soğuk Savaş’ın Güney Asya’yı nasıl etkilediğine dair taze fikirleri kazıyıp ortaya çıkarıyor.

Urdu yazar Saadat Hasan Manto’nun yeğeni Ayesha Jalal, okura İngiliz sömürgeciliğinin son yıllarının ve Hindistan’ın 1947’de bölünmesinin baskısını, kaosunu ve şiddetini seyreden ve yorumlayan bu parlak ama trajik adamın yakından, tutkulu ve bilgilendirici bir portresini sunuyor.
-Publishers Weekly

Tanınmış tarihçi Ayesha Jalal zengin, çekici ve zaman zaman duygulandıran bir dille Urdu yazar Saadat Hasan Manto’nun, Hint milliyetçiliği, bölünme ve Pakistan’ın ilk yıllarında meydana gelen sarsıcı olaylarla iç içe geçen biyografi,ini yazmış. Öncü bir toplumsal figürle ilgili ihtiyaç duyulan bir çalışma.
-Choice

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir