Osmanlıca Öğreniyorum

Tarihi tecrübelerde düşünen milletler için büyük ibretler vardır. Bunlar, düşülen hatalara tekrar düşmemenin yollarını göstermenin yanı sıra, sahip olunan kültürel öğeleri yerni nesillere aktararak çeşitli medeniyetlerin oluşumunu ve güçlenmesini sağlar. Bu tecrübelerin yeni nesillere aktarımını sağlayan ise şüphesiz ki lisandır. Bu anlamda kendi medeniyet tecrübelerimizi bizlere aktaran dil Osmanlı Türkçesi’dir. Osmanlı Türkçesi bizlere, doğu-batı kültürlerinin çeşitli unsurlarını içerisinde barındıran 600 yıllık Osmanlı Medeniyeti’nin kapılarını açar.

Temel Osmanlıca ismini verdiğimiz bu kitapta, bu büyük medeniyetin dilini okuyup anlamayı sağlamak temel hedef olarak belirlenmiştir. Matbu Meinler ve El Yazılarına Giriş olarak iki bölümden oluşan bu kitabın birinci bölümünde genel olarak harfler, kelimeler, cümleler, metinler, temel bilgiler şeklinde bir sıralama ile öğrenim yolu takip edilmiştir. Sonrasında da benzer bir yöntemle El Yazıları genel hatları ile anlatılmıştır. El Yazıları anlatılırken özellikle basit metinler tercih edilmiştir. Lisanı daha ağır olan remi belgelere ise, ayrı olarak değerlendirilmesi düşünüldüğünden, burada yer verilmemiştir. Bununla birlikte El Yazılarına Giriş bölümü bu belgelerin okunmasına da bir giriş niteliğindedir.

Konu anlatımının hemen arkasında verilen metin, çevirisi ile birlikte yazılmış; arkasından gelen metinlerin çevirileri de kitabın arka sayfalarında verilmiştir. İlerleyen sayfalardaki  bazı metinler ise öğrenen kimsenin, yardım almaksızın okumasını geliştirmesi amacıyla çevirisi olmadan verilmiştir. Böylelikle kitaı alan bir kimsenin kendi kendine Osmanlıca’yı öğrenmesi amaçlanmıştır.

Bu eser öncelikle, Osmanlıca eğitimi veren liseler, üniversitelerin Bilgi ve Belge Yönetimi, Edebiyat, Hukuk, İlahiyat, Tarih ve Sanat Tarihi gibi bölümlerinde bu dersi okuyan öğrenciler ve Osmanlıca’ya gönül verenler için hazırlanmıştır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir